Bon podarunkowy online

Suche igłowanie – akupunktura medyczna

Naturalna metoda redukcji bólu i stresu

specialist-img

Sucha igłoterapia czyli dry needlig to innowacyjna metoda fizjoterapeutyczna, która skutecznie redukuje ból mięśniowo-powięziowy oraz poprawia funkcjonowanie narządu ruchu. Polega na nakłuciu jednorazową igłą akupunkturową, punktu spustowego w mięśniu lub napięte pasmo mięśniowe, co stymuluje płytkę nerwowo-mięśniową (miejsce połączenia synaptycznego neuronu ruchowego i komórki mięśniowej) i przyczynia się do regeneracji komórek mięśniowych. W efekcie terapia ta przynosi ulgę w bólu i zmniejsza napięcie mięśniowe. Sucha igłoterapia DN jest skuteczna w leczeniu bólu kręgosłupa, migreny, a także po urazach i operacjach.

CZAS ZABIEGU
Około 1 godziny

ROZWIĄZANY PROBLEM
  • terapia punktów spustowych,
  • napięcie mięśni,
  • tendinopatia (choroba ścięgien), 
  • ból tkanki bliznowatej,
  • ból głowy i szyi,
  • zespół bolesnego barku,
  • przeciążenia stożka rotatorów,
  • łokieć tenisisty i golfisty,
  • kolano biegacza,
  • ból kręgosłupa i biodra,
  • ból w stawie rzepkowo-udowym, 
  • przeciążenia z uprawiania sportu.
POWTARZANIE ZABIEGU
Indywidualny plan dostosowany do potrzeb pacjenta.

PRZECIWSKAZANIA
  • ostry stan zapalny,
  • alergia na nikiel,
  • infekcja, gorączka,
  • hemofilia, niedokrwistość,
  • białaczka,
  • obrzęki limfatyczne,
  • nowotwory,
  • ciąża (1 trymestr, okolica L-S, okolica brzucha),
  • choroby zakaźne,
  • zmiany skórne i otwarte rany,
  • igłofobia,
  • obszary implantów,
  • padaczka, stwardnienie rozsiane.

Suche igłowanie jest skuteczne wszędzie tam, gdzie odczuwalne są bóle mięśniowo-powięziowe i dużym problemem jest napięty i przeciążony mięsień.

Suche igłowanie to metoda leczenia punktów spustowych i brzuśca mięśniowego, stosowana w klinice Natural. Przed przystąpieniem do zabiegu, fizjoterapeuta przeprowadza wywiad oraz diagnostykę, aby dostosować drażnienie punktu spustowego do dolegliwości pacjenta i uzyskać maksymalne efekty przy minimalnej liczbie nakłuć. Zabieg igłowania jest bardziej skuteczny i trwalszy niż terapia manualna, ponieważ omija duże naczynia krwionośne i nerwowe. Sucha igła wprowadzana jest w celu rozluźnienia mięśni i złagodzenia bólu. Aby w pełni wyeliminować problem i utrwalić efekt leczenia, warto połączyć igłowanie z aktywną terapią, autoterapią pacjenta lub ćwiczeniami.

Techniki suchego igłowania obejmują różne metody wprowadzania igły w celu stymulacji tkanek. Aby pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów, fizjoterapeuta może stosować techniki, takie jak:

1. Technika skórno-mięśniowa - polega na wprowadzeniu igły na głębokość około 1-2 mm, by stymulować skórę i mięśnie.

2. Technika powierzchowna - polega na wprowadzeniu igły na głębokość około 3-5 mm, by stymulować powierzchowne warstwy mięśni i tkanki łącznej.

3. Technika głęboka - polega na wprowadzeniu igły na głębokość około 5-10 mm, by stymulować głębsze warstwy mięśni i tkanki łącznej.

4. Technika punktowa - polega na wprowadzeniu igły w określony punkt spustowy w napiętym mięśniu, by wywołać refleks mięśniowy i zmniejszyć napięcie mięśniowe.

5. Technika łańcuchowa - polega na wprowadzeniu igły w kilka punktów składowych mięśnia lub pasma mięśniowego, by stymulować całość mięśnia i poprawić jego elastyczność.

Punkty spustowe

To twarde i sztywne obszary w napiętym paśmie mięśni szkieletowych, które wywołują ból oraz tkliwość. Mogą występować jako punkty aktywne, powodujące ból bez wywierania nacisku lub punkty utajone, wrażliwe na dotyk, ale nie powodujące bólu spontanicznego. Przyczyną powstawania punktów spustowych są najczęściej nadmierne przeciążenia mięśni, wcześniej przebyte urazy, choroby narządów wewnętrznych, zmiany zwyrodnieniowe lub zabiegi operacyjne. Punkty spustowe powodują nie tylko ból, ale także ograniczenia ruchomości, sztywność, osłabienie siły mięśniowej, dysbalans mięśniowy oraz osłabienie kontroli motorycznej.


REKONWALESCENCJA

Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do standardowych, codziennych czynności.  Niekiedy może pojawić się zaczerwienienie w miejscu wkłucia, niewielkie krwiaki oraz dolegliwości porównywalne do zakwasów w obrębie mięśni, na których prowadzona była terapia. Wymienione objawy pozabiegowe, zazwyczaj ustępują samoistnie.

Warto wiedzieć

Fizjoterapia jest ważna na wielu płaszczyznach naszego zdrowia. To dział medyczny, który zajmuje się zapobieganiem, diagnozą i leczeniem różnych dolegliwości i urazów związanych z ruchem ciała.

Fizjoterapia to leczenie bólu mięśni i stawów, znaczna poprawa zakresu ruchomości i siły mięśniowej, a także w rehabilitacja po urazach i przebytych operacjach. To również ważny element profilaktyki i przeciwdziałania urazom, a także poprawa ogólnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i jakości życia pacjenta.

Akupunktura wywodzi się w filozofii Wschodu, podczas gdy suche igłowanie zostało zapoczątkowane w medycynie zachodniej. W suchym igłowaniu, w przeciwieństwie do akupunktury, koncepcja pracy opiera się na reakcjach fizjologicznych ciała oraz topografii anatomicznej. Suche igłowanie zostało zdefiniowane i opatentowane w latach 70. XX wieku i wykorzystuje do leczenia ten sam rodzaj igieł (nitkowatych), co akupunktura. Igły są wprowadzane w konkretne struktury, które można zidentyfikować, a nie wzdłuż meridianów, jak w przypadku akupunktury. Teoria suchego igłowania nie jest związana z medycyną chińską, ale opiera się na zasadach anatomii i fizjologii. Wprowadzenie igły do ciała powoduje reakcje fizjologiczne, takie jak uwolnienie endorfin i zwiększenie przepływu krwi w okolicy igły.

Podczas pierwszego zabiegu, osoby niezaznajomione z igłami często obawiają się bólu. Przed przystąpieniem do zabiegu fizjoterapeuta stara się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, omówić ewentualne powikłania i nie straszyć pacjenta, ale raczej poinformować. W ten sposób pacjent jest świadomy, że ma pełną kontrolę nad zabiegiem i może zdecydować o jego przerwaniu w dowolnym momencie. Warto jednak zaznaczyć, że suche igłowanie jest często mniej bolesne niż praca z punktami spustowymi za pomocą kciuka lub łokcia.

W przypadku pacjentów z zespołami bólowymi, zaburzeniami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi lub zespołami upośledzenia ruchu, sucha igłoterapia może przynieść znaczące korzyści. Terapia ta jest szczególnie skuteczna w leczeniu prostego napięcia mięśni, nadwyrężenia, skręcenia i przepracowanego ciała wymagającego regeneracji i aktywacji mięśni. Suche igłowanie może również pomóc w leczeniu bólu głowy, szczególnie związanego z napięciem mięśni kręgosłupa szyjnego.

Terapia ta jest również skuteczna w leczeniu wyleczonych i przewlekłych blizn po urazach lub operacjach, a także w tkankach przyczyniających się do dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, takich jak mięśnie, powięź, ścięgna, torebka, więzadła, struktury około-nerwowe i struktury mikronaczyniowe.

Należy jednak pamiętać, że terapia ta jest skuteczna tylko w połączeniu z kompleksową terapią i technikami manualnymi wykonywanymi przez wykwalifikowanego specjalistę, u nas - Piotra Olejnika. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzicie diagnostykę, badanie przedmiotowe i podmiotowe, tak by ocenić indywidualne przeciwwskazania i dostosować terapię do Twoich indywidulanych potrzeb.

Czas trwania zabiegu suchego igłowania zależy od liczby punktów spustowych, które poddawane są terapii, a także od konkretnego problemu pacjenta.

Badania wykazały, że sucha igłoterapia może przynieść wiele korzyści, takich jak:

  • zmniejszenie miejscowego i ogólnoustrojowego bólu,
  • redukcja napięcia mięśniowego,
  • zmniejszenie wrażliwości i bólu w punkcie spustowym,
  • znaczną poprawę zakresu ruchu w stawie,
  • przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia u sportowców w przypadku kontuzji,
  • zmniejszenie ogólnej reakcji na ból.

Leczenie fizjoterapeutyczne jest zawsze dostosowywane do potrzeb i wymagań pacjenta oraz jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej. W trakcie konsultacji lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta dokładnie ocenia problem, z którym zmaga się pacjent, a także postępy w trakcie terapii, co pozwala na określenie długości leczenia i natężenia sesji terapeutycznych.

Plan leczenia fizjoterapeutycznego jest zazwyczaj ustalany podczas pierwszej wizyty u naszego Piotra, lub po dokładnym przeanalizowaniu zleconych wyników badań diagnostycznych.

Liczba sesji fizjoterapii potrzebnych do osiągnięcia zamierzonych efektów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i zaawansowanie choroby lub urazu, wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia oraz cele terapeutyczne określone przez pacjenta. W przypadku poważnych chorób przewlekłych lub urazów, fizjoterapia może być konieczna przez długi czas, nawet kilka lat, by pacjent powrócił do normalnego stanu zdrowia.

Przed wizytą u fizjoterapeuty warto wykonać kilka podstawowych badań, aby pomóc w ustaleniu najlepszych metod leczenia i dostosowaniu terapii do Twoich potrzeb. Jednak najlepiej wykonać konkretne badania zlecone indywidulanie po pierwszej wizycie, które Piotr dobierze do problemu zdrowotnego z którym się borykasz.

Oto kilka przykładów badań, które mogą być przydatne:

1. Morfologia krwi - pomocne w wykryciu stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz niedoborów witamin i minerałów, które mogą wpływać na proces leczenia.

2. Rentgen (RTG) lub rezonans magnetyczny (RM) – to wizualizacja struktury kości i stawów. Pomaga w diagnozie urazów lub chorób związanych z ruchem.

3. Ultrasonografia (USG), Tomografia komputerowa (TK) – obraz rehabilitacji zachowawczej stawów oraz zmian zwyrodnieniowych. Przydatna również w diagnozowaniu zwyrodnień, stanów zapalnych, przerostów kaletek maziowych oraz mięśni, wiązadeł i ścięgien pod kątem ich naderwania czy zerwania.

4. Elektromiografia (EMG) – służy do oceny funkcjonowania mięśni i nerwów. Przydatne przy diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych.

5. Badanie wydolności fizycznej - pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta i poziomu kondycji fizycznej, dzięki temu pomaga w ustaleniu celów terapeutycznych i dostosowaniu zaleconych ćwiczeń.

6. Spirometria - umożliwia ocenę funkcjonowania układu oddechowego, co jest szczególnie przydatne w przypadku chorób płucnych lub w terapii pooperacyjnej.

Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby ustalić najlepszy plan diagnostyczny przed wizytą u naszego fizjoterapeuty. Piotr działając z Twoim lekarzem prowadzącym, może znacząco podnieść efektywność wdrożonej terapii.

Masz dodatkowe pytania?

skontaktuj się z naszymi specjalistami

Przyjeżdżają do nas Pacjenci z całej Polski i świata. Szanując Państwa czas i wiedząc, że nie każdy kwalifikuje się do wykonania upragnionego zabiegu, umożliwiamy wstępną kwalifikację do zabiegu online. W odpowiedzi otrzymasz rzetelną kwalifikacje bądź propozycje zabiegów, które mogą okazać się dla Ciebie skuteczniejsze. Wystarczy uzupełnić poniższy formularz i przesłać do nas wyraźne zdjęcia (bez filtrów, najlepiej w świetle dziennym).

Proszę załączyć zdjęcie twarzy (lub innego obszaru), od przodu, oraz kilka zdjęć z każdego profilu i półprofilu z czytelnej dla problemu odległości.

Bezpłatna konsultacja online

Wybierz plik!

Wybrano zbyt wiele plików! Możesz dodać maksymalnie 15!

Dołącz kilka zdjęć twarzy. Zdjęcie od przodu oraz kilka zdjęć każdego profilu i półprofilu.