Bon podarunkowy online

Fizjoterapia manualna

Naturalne łagodzenie bólu i napięcia mięśniowego

specialist-img

Metoda terapeutycznego badania i oddziaływania na ciało, która polega na wykonywaniu ręcznych technik terapeutycznych w celu poprawy funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Opiera się na wiedzy z dziedziny anatomii, biomechaniki, neurologii, fizjologii i patologii. Techniki wykorzystywane w fizjoterapii manualnej są zazwyczaj wykonywane na powierzchni skóry i tkanek miękkich, a ich celem jest zmniejszenie bólu, poprawa zakresu ruchu, zwiększenie siły mięśniowej oraz poprawa funkcji stawów.

Czas zabiegu

Około 1 godziny

Rozwiązany problem
  • ból mięśni,
  • migrena,
  • napięcie i przemęczenie,
  • wada postawy ciała,
  • nerwoból,
  • rwa kulszowa,
  • kręgozmyk,
  • dyskopatia,
  • blokada ruchomości stawów,
  • bóle pourazowe,
  • zmiany przeciążeniowe kręgosłupa,
  • napięciowy ból tułowia, głowy.
Powtarzanie zabiegu

Indywidualny plan dostosowany do potrzeb pacjenta.

Przeciwskazania
  • ostre zapalenie stawów,
  • świeże urazy mechaniczne,
  • nowotwór,
  • gorączka,
  • gruźlica kości,
  • świeże złamania kości,
  • zaburzenia psychiczne,
  • dyslokacja i zwichnięcie stawu,
  • zaawansowane stadium osteoporozy,
  • zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone,
  • młodzieńcza martwica kości.

Efektywne i skuteczne leczenie fizjoterapeutyczne wymaga wdrożenia działania, które dopasowane jest do dolegliwości, z którymi boryka się pacjent. 

Aby pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów, fizjoterapeuta może stosować różne techniki fizjoterapii manualnej, takie jak:

- terapia manualna miofascialna, mięśniowo-powięziowa,

- mobilizacje i manipulacje stawów,

- techniki rozluźniające napięcia mięśniowe,

- terapia punktów spustowych,

- terapia czaszkowo-krzyżowa,

- techniki uwalniające nerwy - neuromobilizacyjne.

Fizjoterapia manualna jest często stosowana w leczeniu bólów kręgosłupa, bólów mięśniowo-szkieletowych, bólów głowy i szyi, zespołu cieśni nadgarstka oraz innych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Podczas wstępnej konsultacji, Piotr określi czy będzie odpowiednia dla zwalczenia Twoich problemów zdrowotnych. To niektóre z korzyści, jakie możesz uzyskać dzięki fizjoterapii manualnej:

1. Zmniejszenie bólu i sztywności mięśni i stawów,

2. Poprawa ruchomości stawów i elastyczności mięśni,

3. Poprawa postawy ciała,

4. Zwiększenie zakresu ruchu,

5. Zmniejszenie napięcia mięśniowego i stresu,

6. Poprawa krążenia krwi i limfy,

7. Wzrost wydolności fizycznej i poprawa funkcji układu nerwowego,

8. Poprawa jakości życia i samopoczucia,

9. Zmniejszenie ryzyka urazów sportowych i chorób związanych z wiekiem,

10. Skrócenie czasu rekonwalescencji po urazach i zabiegach chirurgicznych.

REKONWALESCENCJA

Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do standardowych, codziennych czynności.  Niekiedy może pojawić się zaczerwienienie w miejscu wkłucia, niewielkie krwiaki oraz dolegliwości porównywalne do zakwasów w obrębie mięśni, na których prowadzona była terapia. Wymienione objawy pozabiegowe, zazwyczaj ustępują samoistnie.

Warto wiedzieć

Fizjoterapia jest ważna na wielu płaszczyznach naszego zdrowia. To dział medyczny, który zajmuje się zapobieganiem, diagnozą i leczeniem różnych dolegliwości i urazów związanych z ruchem ciała.

Fizjoterapia to leczenie bólu mięśni i stawów, znaczna poprawa zakresu ruchomości i siły mięśniowej, a także w rehabilitacja po urazach i przebytych operacjach. To również ważny element profilaktyki i przeciwdziałania urazom, a także poprawa ogólnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i jakości życia pacjenta.

Decyzje o długości leczenia i natężenia sesji terapeutycznych określana jest przez lekarza prowadzącego lub przez naszego fizjoterapeutę na podstawie oceny problemu z jakim boryka się pacjent oraz postępów w trakcie terapii. Zazwyczaj podczas konsultacji lub pierwszej wizyty, Piotr jest w stanie określić całościowy plan leczenia fizjoterapeutycznego. Uzupełnieniem obrazu jest wykonanie zleconych badań.

Liczba sesji fizjoterapii potrzebna do osiągnięcia efektów terapeutycznych zależy od wielu czynników, to min.; rodzaj i zaawansowanie urazu lub choroby, wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta, a także indywidualne potrzeby i cele terapeutyczne określone przez pacjenta. W niektórych przypadkach, takich jak choroby przewlekłe lub poważne urazy, fizykoterapia może być niezbędna przez wiele miesięcy lub nawet lat, by powrócić do normalnego stanu zdrowia.

Przed wizytą u Piotra warto wykonać kilka podstawowych badań, aby pomóc fizjoterapeucie w ustaleniu najlepszych metod leczenia i dostosowaniu terapii do Twoich indywidualnych potrzeb. Jednak najlepiej wykonać konkretne badania zlecone po pierwszej wizycie, które fizjoterapeuta dobierze indywidualnie do problemu zdrowotnego z którym się borykasz.

Oto kilka przykładów badań, które mogą być przydatne:

1. Morfologia krwi - pomocne w wykryciu stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz niedoborów witamin i minerałów, które mogą wpływać na proces leczenia.

2. Rentgen (RTG) lub rezonans magnetyczny (RM) – to wizualizacja struktury kości i stawów. Pomaga w diagnozie urazów lub chorób związanych z ruchem.

3. Ultrasonografia (USG), Tomografia komputerowa (TK) – obraz rehabilitacji zachowawczej stawów oraz zmian zwyrodnieniowych. Przydatna również w diagnozowaniu zwyrodnień, stanów zapalnych, przerostów kaletek maziowych oraz mięśni, wiązadeł i ścięgien pod kątem ich naderwania czy zerwania.

4. Elektromiografia (EMG) – służy do oceny funkcjonowania mięśni i nerwów. Przydatne przy diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych.

5. Spirometria - umożliwia ocenę funkcjonowania układu oddechowego, co jest szczególnie przydatne w przypadku chorób płucnych lub w terapii pooperacyjnej.

6. Badanie wydolności fizycznej - pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta i poziomu kondycji fizycznej, dzięki temu pomaga w ustaleniu celów terapeutycznych i dostosowaniu zaleconych ćwiczeń.

Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby ustalić najlepszy plan diagnostyczny przed wizytą u fizjoterapeuty. Nasz Piotr działając z Twoim lekarzem może znacząco podnieść efektywność wdrożonej terapii.

Masz dodatkowe pytania?

skontaktuj się z naszymi specjalistami

Przyjeżdżają do nas Pacjenci z całej Polski i świata. Szanując Państwa czas i wiedząc, że nie każdy kwalifikuje się do wykonania upragnionego zabiegu, umożliwiamy wstępną kwalifikację do zabiegu online. W odpowiedzi otrzymasz rzetelną kwalifikacje bądź propozycje zabiegów, które mogą okazać się dla Ciebie skuteczniejsze. Wystarczy uzupełnić poniższy formularz i przesłać do nas wyraźne zdjęcia (bez filtrów, najlepiej w świetle dziennym).

Proszę załączyć zdjęcie twarzy (lub innego obszaru), od przodu, oraz kilka zdjęć z każdego profilu i półprofilu z czytelnej dla problemu odległości.

Bezpłatna konsultacja online

Wybierz plik!

Wybrano zbyt wiele plików! Możesz dodać maksymalnie 15!

Dołącz kilka zdjęć twarzy. Zdjęcie od przodu oraz kilka zdjęć każdego profilu i półprofilu.