Hilauronidaza
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego.
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (HA), wykonywany przez niedoświadczonego specjalistę, często może skończyć się powikłaniami. Na szczęście istnieje możliwość rozpuszczenia, prawie każdego implantu z kwasu hialuronowego przy pomocy hialuronidazy. Do naszej kliniki trafiają pacjentki po nieudanym powiększaniu ust czy wolumetrii, kiedy to preparat przemieścił się w skórze, prześwituje lub widoczne są nieestetyczne grudki.
CZAS ZABIEGU
około 1 godzinyROZWIĄZANY PROBLEM
- zła tolerancja na podany wcześniej kwas hialuronowy,
- zatrzymanie wody w miejscu zabiegu,
- zatkanie światła naczynia krwionośnego kwasem hialuronowym,
- grudki, guzki i nierówności,
- zbyt duża ilość wypełniacza,
- korekcja dysproporcji i asymetrii,
- niesatysfakcjonujący efekt estetyczny po zabiegu z zastosowaniem wypełniacza,
- efekt Tyndalla - obrzęki pod oczami, spowodowane zbyt powierzchownym umieszczeniem preparatu,
- ropnie po wolumetrii policzków,
- wczesne i późne reakcje alergiczne na kwas hialuronowy.
POWTARZANIE ZABIEGU
aż do momentu rozpuszczenia kwasu HA, w odstępie ok.1 tyg.PRZECIWWSKAZANIA
- ciąża i laktacja,
- u osób zażywających aspirynę i leki przeciwzapalne,
- infekcja (opryszczka, przeziębienie, zakażenie dróg moczowych),
- leczenie stomatologiczne (zaleca się pacjentom odczekanie minimum 2 tygodni od jego zakończenia – to samo dotyczy piaskowania czy wybielania zębów),
- nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze),
- leczenie onkologiczne,
- zaburzenia krzepnięcia,
- nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie i środki znieczulające.
Jest to enzym uznawany za bezpieczny dla organizmu.
Hialuronidaza to enzym należący do grupy hydrolaz, który depolimeryzuje, czyli rozkłada, kwas hialuronowy. Warto jednak wiedzieć, że substancja ta to enzym produkowany przez bakterie oraz wybrane komórki, występujące naturalnie w organizmie człowieka. Enzym stanowi także składnik jadu owadów błonkoskrzydłych, białka bydlęcego i owczego oraz jest alergenem jadu pszczelego. Istnieją również preparaty pozyskane drogą chemiczną, które są alternatywą dla osób uczulonych na zawarty w preparacie jad pszczeli.
Przed przystąpieniem do zabiegu, na podstawie wstępnej konsultacji z naszym specjalistą, ustalamy plan działania jaki jest potrzeby dla uzyskania odpowiedniego efektu. Następnie wykonujemy test alergiczny i dobieramy bezpieczny preparat. Hialuronidaza jest precyzyjnie wstrzykiwana za pomocą bardzo cienkiej igły. Niewielką ilość preparatu podaje się bezpośrednio do depozytu (grudki) powstałego z żelowego implantu kwasu hialuronowego.
SKUTKI PODANIA HIALURONIDAZY
Hialuronidaza, najczęściej powoduje skutki uboczne takie jak obrzęk czy zasinienie, co jest naturalną reakcją miejscową organizmu i ustaje samoczynnie. Podanie hialuronidazy skutecznie poradzi sobie z praktycznie każdym problemem, oprócz dokonanej ślepoty i martwicy skóry. Enzym hialuronidazy zadziała tylko na kwas hialuronowy, nic nie da, jeśli implantem jest jakiś inny preparat nieznanego pochodzenia. Ponieważ działa na każdy usieciowany kwas hialuronowy, który dopuszczony jest do iniekcji w Unii Europejskiej. Nieprawdą jest, że podanie hialuronidazy powoduje negatywne zmiany w obrębie twarzy pod postacią trwałych ubytków objętości. Skutki działania enzymu, świetnie cofa fibryna bogatopłytkowa.REKONWALESCENCJA
Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do codziennych czynności. Niektóre pacjentki mają tendencje do powstawania siniaków, są one więc bardziej prawdopodobne po tym zabiegu. Analogicznie, jeśli bardzo puchniemy przed miesiączką, prawdopodobnie miejsca będą przez kilka dni bardziej opuchnięte niż u koleżanki, poddanej tej samej procedurze. W okresie około 1/2 pierwszych dni po zabiegu utrzymuje się największy obrzęk.Pamiętaj, by przed przystąpieniem do zabiegu w Klinice Natural skorzystać z konsultacji prowadzonych przez lekarzy-specjalistów. Pozwoli to dobrać najlepsza dla Ciebie terapie, wykluczyć ewentualne powikłania i zapewnić Ci pełen komfort w trakcie oraz tuż po zakończeniu zabiegu.
Warto wiedzieć
Zabieg jest prawie bezbolesny, standardowo wykonywany w znieczuleniu miejscowym, poprzez maść relaksacyjną. Podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie delikatne nakłucia. Jeśli jednak pojawia się nadwrażliwość – stosujemy znieczulenie dentystyczne. Preparat znieczulający Artykainy, daje Nam 99% odczulenia na ból związany z zabiegiem, przy czym jest dużo bezpieczniejszy i mniej toksyczny, niż powszechnie używane znieczulenie na bazie lidokainy.
Stosowanie hialuronidazy zasadniczo nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta przed zabiegiem, jednak wskazane jest odstąpienie od zażywania aspiryny, paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych na kilka dni przed planowaną procedurą. Pełny opis przygotowania do zabiegu, otrzymasz podczas zapisu i rezerwacji terminu w Klinice Natural.
Przejściowo tak, ze względu na możliwy obrzęk i siniaki. W dłuższej perspektywie – pacjentka będzie wyglądała tak, jak przed pierwotnym podaniem usieciowanego kwasu hialuronowego. Nieprawdą jest, że podanie hialuronidazy powoduje negatywne zmiany w obrębie twarzy pod postacią trwałych ubytków objętości. Sprawdzonym sposobem na odżywienie okolic poddanych hialuronidazie jest zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej.
Efekt działania hialuronidazy jest natychmiastowy, ale często powoduje obrzęk, więc najczęściej pełen efekt rozpuszczenia pacjentki widzą po 2-3 dniach. Jeśli chcemy rozpuścić tylko część osadzonego implantu z kwasu hialuronowego, punktowo podajemy małe dawki enzymu. Jeśli mamy do czynienia z poważnym powikłaniem i za jednym zamachem chcemy rozpuścić cały zdeponowany kwas, używamy większych dawek enzymu. Jednak podana dawka hialuronidazy, nadal musi znajdować się w granicach bezpieczeństwa i rozsądku. Kiedy podczas jednego zabiegu, nie uda się usunąć całego zaplanowanego depozytu, wtedy zaleca się ponowną sesje w odstępie od 7 do 14 dni.
Jak każda ingerencja w organizm, także podanie hialuronidazy jest obarczone potencjalnym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza zarówno kwas hialuronowy podawany w postaci wypełniacza, jak też własny, czyli naturalny kwas hialuronowy obecny w skórze. Jest to proces trwający do około 3 tygodni, po czym następuje stopniowa, naturalna odbudowa ubytku. Do poprawy kondycji skóry zazwyczaj dochodzi w ciągu od 24 godzin do 7 dni po podaniu enzymu. Hialuronidaza powinna zostać zmetabolizowana i wydalona z organizmu maksymalnie w ciągu tygodnia od zabiegu. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją użycia enzymu jest rekcja alergiczna, która może przybrać formę zagrażającą zdrowiu, dlatego tak ważne jest wykonywanie zabiegów przez doświadczonego lekarza i w miejscu, które posiada zaplecze umożliwiające natychmiastową interwencję i podanie leków przeciwwstrząsowych.
Naszą klinikę coraz częściej odwiedzają pacjentki w poszukiwaniu pomocy po nieudanych zabiegach modelowania kwasem HA. Niestety prawie w każdym takim przypadku, niemożliwe jest poprawienie wyglądu bez rozpuszczenia kwasu hialuronowego, który wcześniej został podany pacjentowi w innym gabinecie. Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza kwas HA zarówno egzogenny jak i endogenny. Co to oznacza? Mianowicie kwas podany w gabinecie za pomocą ampułkostrzykawki to kwas egzogenny, a ten naturalnie występujący w tkankach to kwas endogenny. Te definicje są niezbędne, aby zrozumieć istotę regeneracji struktur tkankowych po rozpuszczeniu.
Naszym rozwiązaniem na poprawę jędrności obszaru i niewielkim zapadnięciu tkanek po podaniu hialuronidazy, jest zabieg odbudowy tkankowej przy pomocy fibryny bogatopłytkowej. Jej głównym zadaniem jest pomoc w odbudowie struktury tkankowej, np. ust, nawilżenie i przyspieszenie syntezy endogennego kwasu hialuronowego. Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta, odwirowaniu w wirówce, a następnie podaniu pacjentowi w podobny sposób jak podczas hialuronidazy. Taki zabieg może być przygotowaniem przed ponownym modelowaniem ust kwasem HA lub może stanowić odrębny zabieg, który także ma ma zadanie nawilżenie i delikatne powiększenie ust. Zaletą tej procedury jest całkowita biozgodność materiału, gdyż uzyskujemy go z krwi pacjenta, brak możliwości przerysowania ust oraz migracji preparatu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym przy pomocy kremu znieczulającego lub nasiękowo dla pacjentów z niższym progiem bólowym.
Przez 24 godziny po zabiegu nie należy:
- latać samolotem,
- uprawiać sportu,
- pić alkoholu,
- palić papierosów.
Dla Nas tak, zależy nam na idealnym efekcie, nad którym trzeba mieć kontrole. Dlatego zalecamy wizytę kontrolną lub dostrzyknięcie w okresie do 2 tygodni od momentu wykonania pierwszego zabiegu. U niektórych osób pierwsze rezultaty zastosowania hialuronidazy mogą wystąpić już po upływie kilku minut, jednak nie zawsze tak się dzieje. Enzym ten działa do 72 godzin, dlatego też lekarz medycyny estetycznej powinien po tym czasie ocenić uzyskane efekty i ewentualnie podjąć decyzję o ponownym zastosowaniu hialuronidazy. Zabieg można przeprowadzić nawet po upływie kilku miesięcy od podania wypełniacza, jednak w tym przypadku należy liczyć się z mniejszą skutecznością przeprowadzanego zabiegu i możliwymi poprawkami.
Przyjeżdżają do nas Pacjenci z całej Polski i świata. Szanując Państwa czas i wiedząc, że nie każdy kwalifikuje się do wykonania upragnionego zabiegu, umożliwiamy wstępną kwalifikację do zabiegu online. W odpowiedzi otrzymasz rzetelną kwalifikacje bądź propozycje zabiegów, które mogą okazać się dla Ciebie skuteczniejsze. Wystarczy uzupełnić poniższy formularz i przesłać do nas wyraźne zdjęcia (bez filtrów, najlepiej w świetle dziennym).
Proszę załączyć zdjęcie twarzy (lub innego obszaru), od przodu, oraz kilka zdjęć z każdego profilu i półprofilu z czytelnej dla problemu odległości.